Ubuntu 15.10 Kurulum ve İncelemesiEn gözde Linux dağıtımı olan Ubuntu Linux'un 2015 Ekim sürümü duyuruldu. Kısa süreli desteğe sahip dağıtımın kurulumunu yapıp genel duruşuna bakalım.

Manjaro 15.09 Xfce-KDE Kurulum ve İncelemesiArch Linux tabanlı ve oldukça kullanıcı dostu olan dağıtım 2015 yılı Eylül ayı itibariyle sürüm numarasını 0.8.X'ten yıl ve ay'a değiştirdi. Manjaro 15.09 sürüm numaralı kurulum kalıplarını kuralım.

Linux'ta Grafiksel Kullanıcı ArayüzüBir yazılım ile kullanıcı arası iletişimi görsel olarak sağlamak için üretilmiş olan görsel öğeler bütününe grafiksel kullanıcı arayüzü denir. Linux tabanlı sistemler için genel kavramlarına bakalım.

Tiny Core Linux 6.4 Kurulum ve İncelemesiOldukça düşük sistem boyutu ve kaynak gereksinimlerine sahip olan Tiny Core Linux dağıtımını bilgisayarımıza kuralım ve hem kullanımını hem özelliklerini inceleyelim.

MD5 toplamı nedir?


Sanal ortamdaki dosyaların veya metinlerin içeriğine dair şifrelenmiş sonuç veren kodlama araçlarından en yaygın olanı MD5'tir. Ne işe yarar, nasıl kullanılır bakalım.

Bütün adımlarıyla Lubuntu Pack Kurulumu


Linux ile henüz hiç tanışmadıysanız ve biraz eski olan bilgisayarınızı hayata döndürmek istiyorsanız Lubuntu Pack kurulum rehberi eksiksiz bütün adımları ile bu yazıda.

Bütün adımlarıyla Linux Mint KurulumuLinux ile henüz hiç tanışmamış olanlar için ilk adımdan son adıma kadar eksiksiz Linux Mint kurulum rehberi bu yazıda.

Minix3 Kurulumu ve Equinox Masaüstü Ortamı


Minix3, son kullanıcının gündelik işler için kullanacağı bir sistemden ziyade, eğitim ve geliştirme ortamı olması için tasarlanmış BSD lisanslı Unix-benzeri bir işletim sistemi. Önce kuralım, sonra biraz kurcalayıp masaüstü ortamı kurulumu yapalım.

LXLE 14.04.3 Kurulum ve İncelemesiDüşük kaynak tüketimli LXDE masaüstü ortamına sahip dağıtımlar arasında oldukça ilgi gören LXLE'nin yeni sürümünü kurup sistemin detaylarına bakalım.

Linux Lite 2.6 Kurulum ve İncelemesi


Ubuntu 14.04.3 LTS tabanlı, düşük sistem gereksinimli bir dağıtım olan Linux Lite'ın kurulumunu yapalım ve sistemin özelliklerine göz atalım.