Miasto

KP na 3. Królewskim Festiwalu Artystycznym

Wystawa Rynek Sztucznych Fiołków oraz koncert rockowych zespołów Latające Pięści i Demencja.

13 czerwca, piątek, godz. 18.00, Gniezno, Rynek

Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie po raz kolejny włącza się w Królewski Festiwal Artystyczny ze swoimi propozycjami kulturalnymi podszytymi jak zawsze pewną ideą. W tym roku podczas trzeciej edycji imprezy zapraszamy w piątek 13 czerwca o godz.18.00 na wystawę Rynek Sztucznych Fiołków i koncert zespołu Latające Pięści tego samego dnia o godz. 20.00 w Klubie Muzycznym „Młyn”, który poprzedzi występ lokalnej grupy Demencja.

Rynek Sztucznych Fiołków, to zatem prezentacja wybranych prac, które można znaleźć na profilu facebookowym o nazwie Sztuczne Fiołki. Jego twórca chce pozostać anonimowy. Zgromadził już ponad 80 tysięcy fanów oraz był nominowany do Paszportu Polityki w 2012 roku. Zazwyczaj do malarskich dzieł dawnych i bardziej współczesnych twórców, dopisuje społeczno-polityczne, niekiedy kontrowersyjne teksty będące komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości.

Historyczka sztuki Dorota Łagodzka zaś tak oto definiuje jego prace: Można je uznać za rodzaj sztuki internetowej, sztuki hurtowego tworzenia memów, robienia sobie żartów pomieszanych z konstruktywną krytyką i komentarzem społecznym za pomocą dzieł sztuki. Zapraszamy więc także gnieźnian i gości do zmierzenia się z tą twórczością!

Sztuczne Fiołki – sztuczno-historyczny magazyn komiczno-tragiczny / głos wolny wolność ubezpieczający [ukryta opcja lewacka]

Natomiast koncert Latających Pięści i Demencji, to propozycja zaangażowanego rockowego i nie tylko grania. Pierwsza z kapel została „odkryta” w Gnieźnie przed ubiegłorocznym VII Festiwalem Filmów Amatorskich i Niezależnych Offeliada, dzięki temu, że muzycy przysłali na festiwal swój bardzo oryginalny teledysk do piosenki „Meat Me At The Love Parade”. Natomiast druga wyrosła z muzycznej pasji na „lokalnym podwórku” i została dostrzeżona przez swoje coraz lepsze występy.

Latające Pięści – Zespół powstał w lutym 2011 roku, w Warszawie. Pierwszy koncert zagrali 1 lutego 2012, a w tej chwili mają ich na koncie ponad trzydzieści, głównie w stolicy, ale również w Krakowie, Puławach i Świnoujściu, gdzie biorąc dwukrotnie udział w festiwalu FAMA, zdobyli nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej w 2012 roku i wyróżnienie „Dostaliby nagrodę, gdyby w zeszłym roku nie dostali Trytona” w roku kolejnym. Również w 2013, teledysk do utworu „Meat Me At The Love Parade” zrealizowany przez Pawła Czarneckiego, zdobył Grand Prix na Festiwalu Filmowe Zwierciadła w Ostrołęce i nominację do Nagrody Yach w kategorii Innowacja. W maju 2014 roku zespół zdobył główną nagrodę na Nowodworskim Festiwalu Rockowym.

Swoją muzykę określają jako progresywny punk lub ekstremalny pop, a sami o sobie piszą:
Nie jesteśmy kumplami z podwórka. Nie jesteśmy kolegami z pracy. Wielkie to ryzyko nazwać się i określić. CHCEMY BYĆ PO PROSTU! To że spotkaliśmy się gdzieś kilka lat temu to tylko określenie miejsca w czasie. Jesteśmy poza czasem. Jesteśmy poza gatunkami muzycznymi. Gdyby nas nie było, trzeba byłoby nas wymyślić. Jest nas trzech, a to święta cyfra. Każdy z nas jest
inny, a to świetna zaleta. Naszym językiem atomowa wibracja basu. Naszym wyznaniem wiary eksplozja rytmu. Naszą twarzą nasze słowa. Jesteśmy Latające Pięści.

Zespół tworzą:
Michał Głowacki – śpiew (aktor, członek m.in. grupy Ab Ovo i chóru Requiemaszyna)
Paweł Kowalski – perkusja, śpiew (basista Stop Mi!, Administratorr Electro i Inside Again)
Mateusz Urbański – gitara basowa, śpiew

Demencja – zespół działający nieprzerwanie i dożywotnio od 2012 roku. Punkowe kompozycje połączone z mózgożernymi tekstami dają mieszankę wybuchową, którą odważniejsi zapraszają na koncerty. Jako patologiczna część sceny gnieźnieńskiej czują się na siłach, by zarażać swoją muzyką innych. Wszystko okraszone jest czarnym humorem i bezczelną pewnością siebie. Zapraszamy na koncerty, nikt nie wyjdzie z nich żywy.

Zespół tworzą:
Mateusz Tomaszewski – wokal i gitara rytmiczna
Huber Jóźwiak – gitara solowa
Bartosz Fic-Alwin – gitara basowa
Tymoteusz Słomiański – perkusja

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij