Albeu.com http://www.albeu.com/ sq Lajmet e ofruara nga Albeu.com Albeu.com Feed Generator Franca respektoi fletarrestin e Beogradit, Haradinaj: Jam i befasuar, nuk ekstradohem në Serbi http://www.albeu.com/kosove/franca-respektoi-fletarrestin-e-beogradit-haradinaj-jam-i-befasuar-/283912/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/haradinaj118.jpg" border="0" align="left">Qendrimi i Francës, akuzat e Serbisë, sjellja e autoriteteve të Kosovës, mundësia e ekstradimit, dialogu me Serbinë janë vetëm disa nga temat për të cilat Haradinaj flet në bisedën me "Deusche Welle". Deutsche Welle: Zoti Haradinaj, ju po mbaheni në Francë që nga 4 janari, pas arrestimit në Ba Mon, 23 Jan 2017 16:45:58 +0100 http://www.albeu.com/kosove/franca-respektoi-fletarrestin-e-beogradit-haradinaj-jam-i-befasuar-/283912/ Akademikët kundër Qoses: Veriu dhe Lugina nuk janë të Serbisë, por të Kosovës e Shqipërisë http://www.albeu.com/kosove/akademikt-kundr-qoses-veriu-dhe-lugina-nuk-jan-t-serbis-por-t-/283905/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/akademiket.jpg" border="0" align="left">Propozimi i akademikut Rexhep Qosja ka ngjallur jo pak reagime edhe mes akademikëve përveçse të politikës shqiptare. Ashtu si historiani i njohur shiptar dr. Ramiz Abdyli ashtu edhe Akademikët nga Lugina e Preshevës Idriz Ajeti, Hivzi Ilsami e Nexhat Daci deklarojnë dhe dëshmojnë se Medvegja, Bu Mon, 23 Jan 2017 16:15:21 +0100 http://www.albeu.com/kosove/akademikt-kundr-qoses-veriu-dhe-lugina-nuk-jan-t-serbis-por-t-/283905/ Presidenti i Kosovës: Po nis kapitulli i fundit i bisedimeve me Serbinë http://www.albeu.com/kosove/presidenti-i-kosovs-po-nis-kapitulli-i-fundit-i-bisedimeve-me-serbin/283880/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/hashim7.jpg" border="0" align="left">Kosova dhe Serbia po hapin kapitullin e fundit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore, ka thënë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. "Kapitulli i normalizimit të marrëdhënieve ndërshtetërore nënkupton një normalizim në rrafshin politik, atij të sigurisë, në rrafshin ekonomik, Mon, 23 Jan 2017 14:33:42 +0100 http://www.albeu.com/kosove/presidenti-i-kosovs-po-nis-kapitulli-i-fundit-i-bisedimeve-me-serbin/283880/ Gazeta më e madhe serbe: Putin do njohë Kosovën (FOTO LAJM) http://www.albeu.com/bota/gazeta-m-e-madhe-serbe-putin-do-njoh-kosovn-foto-lajm/283877/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/putin114.jpg" border="0" align="left">Gazeta më e madhe serbe, "Blic", ka hapur gazetën me titullin "Putin do të njohë Kosovën, si një shërbim ndaj Trump", në mënyrë që të nisë era e re e marrëdhënieve mes dy vendeve dhe se do të ketë një këmbim të territoreve me Krimenë. Gazeta i referohet edhe një interviste të Putinit që në shtato Mon, 23 Jan 2017 14:16:56 +0100 http://www.albeu.com/bota/gazeta-m-e-madhe-serbe-putin-do-njoh-kosovn-foto-lajm/283877/ "Bisedimet në Bruksel janë vetëm në interes të Serbisë" http://www.albeu.com/kosove/bisedimet-n-bruksel-jan-vetm-n-interes-t-serbis/283875/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/FATMIR-LIMAJ4.jpg" border="0" align="left">Nisma për Kosovën ka reaguar pas lajmërimit për një takim mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, duke thënë se është tërësisht në funksion të interesave të Serbisë dhe ka kërkuar ndërprerjen e menjëhershme të bisedimeve. "Gjithashtu, NISMA për Kosovën konsideron se vazhdimi i këtyre bisedimeve pas Mon, 23 Jan 2017 14:02:25 +0100 http://www.albeu.com/kosove/bisedimet-n-bruksel-jan-vetm-n-interes-t-serbis/283875/ Paralajmëron Rashiç: Beogradi dhe Prishtina do marrin një mesazh nga Brukseli http://www.albeu.com/kosove/paralajmron-rashi-beogradi-dhe-prishtina-do-marrin-nj-mesazh-nga-b/283870/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/Nenad-Rashiq1.jpg" border="0" align="left">Deputeti serb në Kuvendin e Kosovës, Nenad Rashiç, ka thënë se Beogradi dhe Prishtina gjatë bisedimeve të nesërme do të marrin një mesazh të rëndësishëm nga Brukseli lidhur me tensionet. "Mendoj se jo vetëm që do të harmonizojnë qëndrimet e tyre por të dyja palët do të marrin një mesazh të rëndë Mon, 23 Jan 2017 13:11:00 +0100 http://www.albeu.com/kosove/paralajmron-rashi-beogradi-dhe-prishtina-do-marrin-nj-mesazh-nga-b/283870/ "Trump mundet të rindezë konfliktin e Kosovës" http://www.albeu.com/bota/trump-mundet-t-rindez-konfliktin-e-kosovs/283869/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/Denis_MacShan.jpg" border="0" align="left">Ish-ministri i Britanisë së Madhe për Evropën, Denis MacShane, ka thënë se Donald Trump mund ta ndezë aksidentalisht konfliktin në Ballkan përmes Kosovës dhe Serbisë. McShane, në një koment për "The Independent", shkruan se Kremlini tashmë e "ka në agjendë çështjen e shkeljes së kufijve dhe ndez Mon, 23 Jan 2017 12:57:59 +0100 http://www.albeu.com/bota/trump-mundet-t-rindez-konfliktin-e-kosovs/283869/ Reagon ashpër Ramush Haradinaj: Hashim Thaçi e Isa Mustafa janë "kukulla" të Serbisë http://www.albeu.com/kosove/reagon-ashpr-ramush-haradinaj-hashim-thai-e-isa-mustafa-jan-kukul/283861/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/ramushi8.jpg" border="0" align="left">Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka reaguar nga Franca lidhur me lajmin për vijimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Haradinaj ka thënë se thotë se pranimi i palës kosovare për t'u ulur në tryezën e bisedimeve, me gjithë incidentet dhe marifetet e shkaktuara nga Serbia, do të thotë të mos Mon, 23 Jan 2017 12:30:22 +0100 http://www.albeu.com/kosove/reagon-ashpr-ramush-haradinaj-hashim-thai-e-isa-mustafa-jan-kukul/283861/ Avokati i Ramush Haradinajt hedh poshtë pretendimet e Serbisë për ekstradim http://www.albeu.com/kosove/avokati-i-ramush-haradinajt-hedh-posht-pretendimet-e-serbis-pr-ekst/283843/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/ramushg.jpg" border="0" align="left">Avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koçi, ka hedhur poshtë pretendimet e prokurorit serb, Milan Petroviç, lidhur me ekstradimin e liderit të AAK-së në Gjykatën Speciale. " Petroviç ka thënë për "Deutsche Ëelle" se Haradinaj mund t'i dorëzohet Gjykatës Speciale të porsaformuar, dhe se sipas tij Mon, 23 Jan 2017 11:21:15 +0100 http://www.albeu.com/kosove/avokati-i-ramush-haradinajt-hedh-posht-pretendimet-e-serbis-pr-ekst/283843/ Asociacioni nuk do ndikohet nga Serbia, BE nuk jep asnjë garanci http://www.albeu.com/kosove/asociacioni-nuk-do-ndikohet-nga-serbia-be-nuk-jep-asnj-garanci/283841/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/asociacioni-i-komunave-1-780x439.jpg" border="0" align="left">Bashkimi Evropian nuk ka dhënë asnjë garanci nëse Asociacioni i Komunave Serbe nuk do të ndikohet nga Serbia, pas themelimit të tij. Raportuesja për Kosovë në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaçek, e pyetur nga "Tribuna Channel" nëse BE garanton se pas themelimit Asociacioni, a do të veprojë pa nd Mon, 23 Jan 2017 11:17:54 +0100 http://www.albeu.com/kosove/asociacioni-nuk-do-ndikohet-nga-serbia-be-nuk-jep-asnj-garanci/283841/