Albeu.com http://www.albeu.com/ sq Lajmet e ofruara nga Albeu.com Albeu.com Feed Generator IBM krijon një komjuteri të vogël sa një kokërr orizi //www.albeu.com/bota/ibm-krijon-nje-komjuteri-te-vogel-sa-nje-kokerr-orizi/406004/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/kopmjuter.PNG" border="0" align="left">Kompania e famshme IBM njihet për prodhimet e saj kompjuterike dhe ristë që sjell në fushën e teknologjisë. Së fundmi kjo kompani ka arritur të thyej një rekord duke prodhuar kompjuterin më të vogël në botë i cili është vëtëm 0.3mm i gjatë. Këtë mini kompjuter specialistët e Universitetit në Sat, 23 Jun 2018 18:32:59 +0200 //www.albeu.com/bota/ibm-krijon-nje-komjuteri-te-vogel-sa-nje-kokerr-orizi/406004/ Rritet përdorimi i Google Translate me 30% prej Botërorit në Rusi //www.albeu.com/bota/rritet-perdorimi-i-google-translate-me-30-prej-boterorit-ne-rusi/405980/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/gogle1.jpg" border="0" align="left">Sipas Google, tifozët janë duke bërë përpjekje për të komunikuar me vendasit rusë në gjuhën e tyre gjatë Kupës së Botës. Vizitorët kanë përdorur Google Translate për të marrë disa nga frazat më të dobishme dhe kompania ka parë një rritje prej 30% në përdorimin e përkthimit në celular nga brenda v Sat, 23 Jun 2018 16:41:20 +0200 //www.albeu.com/bota/rritet-perdorimi-i-google-translate-me-30-prej-boterorit-ne-rusi/405980/ Kujdes! Nëse i jepni kufjet tuaja dikujt tjetër rrezikoni shumë //www.albeu.com/shendetesi/kujdes-nese-i-jepni-kufjet-tuaja-dikujt-tjeter-rrezikoni-shume/405954/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/kufje6.jpg" border="0" align="left">Në kufje gjendet një element i quajtur cerumeni, një produkt i gjëndrave ceruminale dhe gjëndrave të djersës të përzier me qeliza të vdekura të lëkurës, veshëve, baktere dhe papastërti nga veshi. Vetëm imagjinoni se çfarë ka të bëjë me to, nga qelizat e ngordhura deri te dylli nga veshët dhe bakt Sat, 23 Jun 2018 14:58:19 +0200 //www.albeu.com/shendetesi/kujdes-nese-i-jepni-kufjet-tuaja-dikujt-tjeter-rrezikoni-shume/405954/ A e dini se si të fitoni para nga Instagrami? //www.albeu.com/kompjuter--internet/a-e-dini-se-si-te-fitoni-para-nga-instagrami/405949/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/insta-2.jpg" border="0" align="left">Aplikacioni Instagram është i pranishëm në çdo moment të jetës tonë, aq sa është bërë dhe model i stilit të jetesës. Por, për aq kohë sa e përdorni, keni menduar ndonjëherë se mund të nxirrni fitime nga kjo gjë? Çdokush nga ne mund të provojë të nxjerrë fitime nga ky aplikacion, por si fillim Sat, 23 Jun 2018 14:36:43 +0200 //www.albeu.com/kompjuter--internet/a-e-dini-se-si-te-fitoni-para-nga-instagrami/405949/ Sfidon Youtube, Instagrami tashmë vjen edhe si televizion //www.albeu.com/kompjuter--internet/sfidon-youtube-instagrami-tashme-vjen-edhe-si-televizion/405521/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/Instagram-IGTV-Launch.jpg" border="0" align="left">Sot kompania e madhe Instagram ka publikuar një aplikacion të ri të quajtur IGTV, përmes të cilit do të keni mundësi të ngarkoni video deri në një orë. Video-t do të shfaqen të plota në ekran dhe do të jenë më të gjata. Ju mund të hyni në IGTV nëpërmjet dy mënyrave: ose përmes butonit që ndod Thu, 21 Jun 2018 13:36:52 +0200 //www.albeu.com/kompjuter--internet/sfidon-youtube-instagrami-tashme-vjen-edhe-si-televizion/405521/ Samsung prezanton versionin e ri Galaxy S9 dhe S9+ //www.albeu.com/teknologji/samsung-prezanton-versionin-e-ri-galaxy-s9-dhe-s9/405294/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/gold3.jpg" border="0" align="left">Samsung Electronics ka njoftuar daljen e versionit tw ri të ngjyrës Sunrise Gold për smartfonët Galaxy S9 dhe S9+. Lançuar në Shkurt të 2018, Samsung Galaxy S9 dhe S9+ janë gjithashtu në dispozicion në ngjyrat: Zezë e Mesnatës, Blu Koralor dhe e Purpurt Jargavani. "Njerëzit duan të shprehin s Wed, 20 Jun 2018 14:20:11 +0200 //www.albeu.com/teknologji/samsung-prezanton-versionin-e-ri-galaxy-s9-dhe-s9/405294/ IPhone do të raportojë vendndodhjen e përdoruesve //www.albeu.com/kompjuter--internet/iphone-do-te-raportoje-vendndodhjen-e-perdoruesve/405139/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/iphone-x-comparisons-01.jpg" border="0" align="left">Apple ka njoftuar se pajisjet e saj në versionin iOS 12 automatikisht do të ndajnë vendndodhjen e përdoruesve që bëjnë thirrje për një numër emergjence 911 për Amerikën e Veriut. Qëllimi i opsionit të ri është reduktimi i kohës së përgjigjes pas thirrjes së një qytetari. Apple thotë se 80 për Tue, 19 Jun 2018 16:41:01 +0200 //www.albeu.com/kompjuter--internet/iphone-do-te-raportoje-vendndodhjen-e-perdoruesve/405139/ Ky është avioni që do të thyej limitet në qiell //www.albeu.com/teknologji/ky-eshte-avioni-qe-do-te-thyej-limitet/405133/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/avion120.jpeg" border="0" align="left">Këtë javë, firma Richard Branson ka bërë një hap më shumë duke njoftuar se do bëhet një arritje historike duke sjellë aeroplanin që do quhet "Baby Boom". Mendohet që të krijohet avioni me 55 vende, ku pasagjerët mund të udhëtojnë me shpejtësi supersonike 2714 km/orë në mbarë botën në vitin 2023. Tue, 19 Jun 2018 16:32:41 +0200 //www.albeu.com/teknologji/ky-eshte-avioni-qe-do-te-thyej-limitet/405133/ Dy gjëra që duhet t?i zhdukni menjëherë nga profili juaj në Facebook //www.albeu.com/kompjuter--internet/dy-gjera-qe-duhet-ti-zhdukni-menjehere-nga-profili-juaj-ne-facebook/404037/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/facebook72.jpg" border="0" align="left">Nw ditwt e sotme jeta e njeriut wshtw shumw e vakwt pa rrjetet sociale pasi ata na njohin me botwn, miqtw e tw afwrmit. Por publikimi i disa informatave që në pamje të parë duken të padëmshme, mund të ju shkaktojë dëme. Datën e plotë të lindjes: Shumë njerëz e kanë shprehi që numrat Thu, 14 Jun 2018 11:52:51 +0200 //www.albeu.com/kompjuter--internet/dy-gjera-qe-duhet-ti-zhdukni-menjehere-nga-profili-juaj-ne-facebook/404037/ Vetëm 300 dollar! Apple ul ndjeshëm çmimin e iPhone X //www.albeu.com/kompjuter--internet/vetem-300-dollar-apple-ul-ndjeshem-cmimin-e-iphone-x/403870/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/Apple-iPhone-SE-.jpg" border="0" align="left">Apple po planifikon të ulë çmimin e iPhone X deri në 300 dollarë. iPhone X doli në shitje për një vlerë prej 999 euro, dhe ka qenë shumë i shtrenjtë për shumë njerëz. Por kompania e teknologjisë me sa duket planifikon të nxjerrë një gjeneratë të re të iPhone X gjatë këtij viti me etiketa shum Wed, 13 Jun 2018 16:56:33 +0200 //www.albeu.com/kompjuter--internet/vetem-300-dollar-apple-ul-ndjeshem-cmimin-e-iphone-x/403870/