Warning: gethostbyaddr() [function.gethostbyaddr]: Address is not a valid IPv4 or IPv6 address in /var/www/www.scientia.lv/insight/wp-content/plugins/ban/ban.php on line 93

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/www/www.scientia.lv/insight/wp-content/plugins/ban/ban.php:93) in /var/www/www.scientia.lv/insight/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Globālais Veikals http://www.scientia.lv/insight Interaktīvais mārketings, reklāma, dizains un tehnoloģijas. Tue, 04 Aug 2009 10:46:49 +0000 http://wordpress.org/?v=2.7.1 en hourly 1 Off for some time http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/08/04/off-for-some-time/ http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/08/04/off-for-some-time/#comments Tue, 04 Aug 2009 10:42:27 +0000 Mairis Skuja http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/08/04/off-for-some-time/ Sakarā ar dažādām izmaiņām biznesa dzīvē šo resursu aizklapēju ciet uz kādu laiku. Vai visiem laikiem. Tad jau redzēs.

Strādās vēl līdz šodienas ~ 15:00.

Tiekamies drīz un citur :)
Paldies, ka lasīji!

M.

]]>
http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/08/04/off-for-some-time/feed/
E-pastu mārketinga pamati http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/06/13/e-pastu-marketinga-pamati/ http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/06/13/e-pastu-marketinga-pamati/#comments Sat, 13 Jun 2009 17:33:34 +0000 Mairis Skuja http://www.scientia.lv/insight/?p=322 Ja e-pastu mārketings Tev ir jauna lieta, šī informācija Tev palīdzēs saprast pamatprincipus pirms uzsākt kampaņu. Rakstā ir apskatīti e-pasta mārketinga pamati, kā arī virkne padomu, kuri skar likumdošanas jautājumus un vispārēji pieņemtas normas.

e-mail_marketing

Nākamajos rakstos- uzrakstīšu par:
efektivitātes mērīšanas pamatiem un e-pastu satura veidošanas pamatprincipiem.


Mēstuļu (angl. – Spam) definīcija


Vai, ja Tu saņem nepasūtītu (angl.- unsolicited) e-pastu kura saņemšanai Tu iepriekš neesi piekritis tā automātiski ir mēstule? Ne vienmēr. Ja Tu saņem e-pastu kurš ir sūtīts saņēmēju grupai vai tā ir mēstule? Arī ne vienmēr. Tad kas īsti ir mēstule?
Mēstule ir e-pasts kurš ir sūtīts veselai saņēmēju grupai, bez to iepriekšējas piekrišanas.
Teiksim, Tu esi ieguvis e-pastu sarakstu no kādas vietējās uzņēmēju asociācijas. Tie ir lieliski potenciālie klienti Tavam biznesam. Tu vēlies tiem izsūtīt savu unikālo piedāvājumu, kurš lieliski atbilst viņu biznesam un ir tik labs, ka viņi nespēs no tā atteikties…Tomēr šādu e-pastu sarakstu pārdošana un iegāde nav legāla LR (un EU) teritorijā. Tieši tik pat nelegāla būs Tavas vispārējas ziņas izsūtīšana visam šim sarakstam par Tavu piedāvājumu.
Mēstule nebūs gadījums, kad Tu pats iegūsi šādu e-pastu sarakstu no publiski pieejamas informācijas. Piemēram, biedru saraksta kādā organizācijā vai mērķtiecīgi pārlūkojot potenciālo klientu tīmekļa vietnes. Katram no tiem uzrakstīsi personalizētu piedāvājuma e-pastu, kurš būs individualizēts un atbilstošs vispārpieņemtiem principiem par to, kā jābūt uzbūvētam biznesa piedāvājumam un viss būs kārtībā.
Ja Tava reakcija šo izlasot ir: „Bet ja nu es pamēģinu…” Atceries, ka eksistē principi, kas ir aprakstīti LR un EU likumdošanas aktos un brīva šo principu interpretācija nepalīdzēs Tavam biznesam- tieši otrādi, ētikas un principu ignorēšana var nodarīt daudz lielāku, un bieži vien nelabojamu, kaitējumu. Kurpretīm, pārdomāta rīcība un piedāvājumi var būtiski uzlabot biznesa rezultātus.

Turpinājumā: Likumdošanas aspekti.


Likumdošanas aspekti


Latvijā ir ciešami sakārtota likumdošana, kas skar personas apstrādi un aizsardzību. Fizisko personu datu aizsardzības likumā ir dota šāda personas datu definīcija: „Personas dati – jebkāda informācija, kas attiecas uz identificētu vai identificējamu fizisko personu.”
Visi juridiskie aspekti, kuri ir atrodami Datu valsts inspekcijas (DVI) informācijas krātuvē ir pietiekami sarežģīti.

Es neesmu jurists, bet internet mārketinga speciālists. Tur ir būtiska atšķirība :) Minēšu tikai dažus pamatprincipus ar kuriem esmu saskāries savā praksē:

• Ir vērts iepazīties ar publiski pieejamo likumdošanu. Rēķinies, ka tā ir pietiekami komplicēta, dažādu dokumentu ir ļoti daudz un no pārskatāmības viedokļa informācija ir nestrukturēta. Tas var aizņemt dažas dienas. Bet pēc šīm dienām Tu būsi kļuvis nesalīdzināmi zinošāks par saviem (kā arī savu klientu) pienākumiem un tiesībām.

• Ja ir šaubas par savu darbību likumību un pareizību- vienmēr var pakonsultēties ar DVI. Viņu darbinieki ir ļoti atsaucīgi un labi orientējās niansēs.

• Ja plānojat nopietni strādāt ar e-pastu mārketingu- veidot savas klientu datubāzes, personalizēt uzrunas formas, segmentēt klientus dažādās grupās, utt.-,varat jau uzreiz uzskatīt, ka tā ir datubāze, kas nozīmē skaidri definētu atbildību un tā ir jāreģistrē DVI. Pats reģistrācijas process ir pietiekami saprotams un ērts.

Lielisks piemērs no kura var vadīties, kurš nav „leģitīms” LR/EU teritorijā, bet skaidri apraksta labus principus pēc kuriem vadīties ir „The CAN-SPAM Act of 2003”. Varam tikai cerēt, ka šāds dokuments kādreiz būs pieejams arī mums.

Uzzināt vairāk par šo tematu vari:
http://en.wikipedia.org/wiki/CAN-SPAM_Act_of_2003
http://en.wikipedia.org/wiki/E-mail_spam
http://www.dvi.gov.lv/likumdosana/


Kam nesūtīt masveida e-pastus?


Ja jau Tu esi ticis rakstam līdz šai vietai, tad Tu noteikti neesi ļauns mēstuļu sūtītājs :) Un esi ieinteresēts darīt darbu pareizi. Bet pat visuzmanīgākais cilvēks var pieļaut kādu no tipiskajām kļūdām, veidojot e-pastu datubāzi vai, vienkārši, pirmo e-pastu mārketinga kampaņu un iekļūt kāda uzņēmuma melnajā sarakstā. Ja tas tā notiek izkļūšana no šī saraksta var aizņemt pietiekami daudz nevajadzīgas piepūles.

Te būs daži piemēri, kam noteikti nevajadzētu sūtīt savus masveida piedāvājumus:

„ Mani biedri no sabiedriskās organizācijas X.”
Pat ja Tev ar citiem ir līdzīgas intereses tas vēl nenozīmē, ka citi ir izteikuši piekrišanu saņemt vispārēju informāciju un piedāvājumus no Tevis.

“Tie, kas atstāj Tev savas vizītkartes vai mans vecais Outlook adrešu saraksta ekstrakts.”
Arī tas neko nemaina. Tas nenod tiesības visu savu vizītkaršu kolekciju vai visu Outlook adrešu sarakstu iekļaut potenciālo klientu e-pastu datubāzē.

„Dārga datubāze ko Tu nopirki no Y.”
Šādas bāzes iegāde ir nelikumīga. Un pat atmetot likumdošanas aspektus, lai cik būtu kvalitatīva šī bāze- Tu jau esi pārmaksājis par vienu iegūto klientu. Nav vērsts sevi mānīt- šis nopirktais e-pastu saraksts nekad nepārvērtīsies izdevīgā un vērtīgā klietu sarakstā.

“Atceries mani? Pirms 3 gadiem mēs…”
Diemžēl 3 gadi ir pārāk daudz, lai Tevi atcerētos. Vispārēji dati liecina, ka klienti aizmirst ka kaut kur ir piekrituši mārketinga ziņu saņemšanai maksimums ½ gada laikā. Virkne- vēl ātrāk. Ja Tu vāc datubāzi, ir jābūt skaidram mārketinga plānam kā tā tiks izmantota. Šis plāns ietver arī zināmu frekvenci, jeb biežumu, ar kuru vajag uzrunāt potenciālos klientus. Un šī frekvence nav ½ gads.


Dubults apstiprinājums- lietot vai nē?


Mana rekomendācija ir lietot dubultu apstiprinājumu, administrējot savu e-pastu datubāzi. Faktiski, tam ir jābūt vienīgajam standartam. Neatkarīgi vai šī datubāze tiek vākta Tava uzņēmuma tīmekļa vietnē vai kādā akcijas mikro lapā vai kur citur. Lietojot vienreizēju apstiprinājumu- piemēram, e-pasta ievadīšana tīmekļa vietnes formā un pēc tā ievades automātiska iekļaušana datubāzē, pastāv daudz risku, kur galvenais ir tas, ka Tu nekad nezināsi cik šī datubāze ir kvalitatīva. Kāds citas var pierakstīt svešu vai neeksistējošu e-pastu, utt. Tā var būt kļūda, ļaunprātība vai kas cits.

Dubultā apstiprinājuma process ir sekojošs:
1. Klients norāda savu e-pastu Tavas tīmekļa vietnes formā;
2. Viņš saņem e-pastu ar saiti uz kuras nospiežot apstiprina sava e-pasta iekļaušanu Tavā datubāzē;
3. Nospiežot uz šīs saites būtu vēlams saglabāt klienta IP adresi, reģistrācijas datumu un laiku. Tas nodrošina pierādījumus, ka klients tiešām ir pierakstījies Jūsu datubāzē, ja šo faktu nāksies pierādīt kaut kad nākotnē.
4. Ja klients nenospiež Tam izsūtīto saiti, viņš netiek iekļauts datubāzē.
Vienmēr var būt diskusijas, ka dubultā apstiprinājuma metode potenciāli samazina klientu skaitu, kas vēlas (nav slinki) apstiprināt, ka vēlas saņemt Tavus piedāvājumus, tomēr visas šīs diskusijas ir neauglīgas jau pašā saknē.

Kas ir labāk- 100 klienti, kas patiešām ir ieinteresēti Tavā piedāvājumā un apsver iespēju ar Tevi sadarboties nākotnē vai 200 klienti no kuriem 50% atbilst iepriekš minētajam, bet pārējie 50% ir nonākuši Tavā datubāzē kļūdas vai ļaunprātības pēc?
Es dotu priekšroku tikai 100 kvalitatīviem klientiem. Darbs ar tiem liekajiem 50%, kas nenod nekāda labuma, maksās dārgāk un var pabojāt gan Tavus nevus, gan reputāciju.

]]>
http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/06/13/e-pastu-marketinga-pamati/feed/
Priekšvēlēšanu idejas http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/06/01/prieksvelesanu-idejas/ http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/06/01/prieksvelesanu-idejas/#comments Mon, 01 Jun 2009 12:19:15 +0000 Mairis Skuja http://www.scientia.lv/insight/?p=317

Bez gariem komentāriem un padziļinātas analīzes- dažas labas priekšvēlēšanu kampaņas idejas internetā.
To Be Continued… Varbūt.

1. Jaunais Laiks | “Izveido savu tagad baneri”:

Laba ideja. Tiesa nav pasargāta no interpretācijas. Piemēram šādas:

2. LPP/LC | RĪGA BŪS ŠĀDA!

Es neteiktu, ka tas ir kaut, kas baigi inovatīvs, bet patīkami izmantots Google Maps:

http://www.slesersrigai.lv/lat/riga-bus-sada/

Un mazs FUJ par “Apskatīt lielāku karti” izvākšanu, kas man liedz šo karti pielāgot un izmantot šeit. Būšu vidējais-dumais. Lapas kodā neskatīšos. Nav laika, jāceļ kapitālisms.

3. LPP/LC | Sadaļa “Brīvdomātājiem”.

Ir forši, ja politiķi spēj pasmieties paši par sevi un radīt vidi kur izpausties. Uz fona, kurš valda šobrīd, tas ir visai noderīgi un rada lielisku viral potenciālu.

slesers

To Be Continued… Varbūt.

]]>
http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/06/01/prieksvelesanu-idejas/feed/
Internet mediji turpmāk tiks uzskatīti par masu informācijas līdzekļiem http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/05/28/internet-mediji-masu-informacijas-lidzekli/ http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/05/28/internet-mediji-masu-informacijas-lidzekli/#comments Thu, 28 May 2009 12:33:19 +0000 Mairis Skuja http://www.scientia.lv/insight/?p=314 Izstrādāti grozījumi likumā par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem, kuri šodien, izsludināti valsts sekretāru sanāksmē.

Faktiski internet medijs turpmāk var tikt uzskatīts par masu informācijas līdzekli, kas (kā smejies) līdz šim likuma izpratnē tā nebija.

Man šajā sakarā (kā ne-juristam) radās pāris jautājumi:

1. Vai un kā tas ietekmēs atsevišķu produktu reklāmu Internetā- piemēram “alkohola” segmentu?

2. Vai bez informācijas sniegšanas pienākuma (par kuru, kā “cenzūru” jau ir “cepiens” no internet mediju puses) šādi grozījumi vēl kādā veidā ietekmēs internet mediju reklāmas vidi?

Idejas / komentāri?

Oficiālā informācija:

Informāciju sagatavoja Ilze Dišlere, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece.

Lai novērstu tiesiski nepieļaujamas informācijas apriti virtuālajā vidē, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) izstrādāja grozījumus noteikumos par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem.

Internets būtiski ir ietekmējis sabiedrību, ekonomiku un veicinājis globalizācijas procesus pēdējā gadu desmitgadē, izmainot cilvēku komunikācijas ieradumus un veicinot elektronisko komunikāciju un mediju pakalpojumu saplūšanu.

Internets ir publiski pieejams interaktīvs saziņas līdzeklis, kas nodrošina iespēju ne tikai iegūt un izplatīt noderīgu informāciju, bet arī tādu informāciju, kas nav tiesiski pieļaujama izplatīšanai virtuālajā vidē.

Grozījumi likumā nosaka, ka par masu informācijas līdzekļiem turpmāk uzskatāmi arī elektroniskās informācijas līdzekļi ar reģistrētu vai brīvu lietotāju pieeju, kuri paredzēti informācijas izplatīšanai sabiedrībā, izmantojot publisko elektronisko sakaru tīklu.

Masu informācijas līdzekļa redaktoram turpmāk nekavējoties būs jāinformē tiesībsargājošās iestādes par nepublicējamās informācijas publicēšanu, ja to izdara personas, kurām masu informācijas līdzeklis ir nodrošinājis paust savus uzskatus, viedokļus vai izplatīt paziņojumus tiešsaistē.

Vienlaikus grozījumi nosaka, ka redaktors neatbild par nepublicējamās informācijas publicēšanu, ja, tiklīdz ieguvis ziņas par šādas informācijas pieejamību masu informācijas līdzeklī, ziņojis tiesībsargājošās iestādes.

Grozījumi likumā nodrošinās, ka par tiesiski nepieļaujamas informācijas izplatīšanu virtuālajā vidē tiks noteikta tāda pat atbildība, kāda normatīvajos aktos ir noteikta par tiesiski nepieļaujamas informācijas izplatīšanu citos masu informācijas līdzekļos.

Izstrādātie grozījumi likumā “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” ceturtdien, 28.maijā, izsludināti valsts sekretāru sanāksmē.

Papildu informācija:

Ilze Dišlere

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas

Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece

Tālr.: 67770388; 26111123

E-pasts: Ilze.Dislere@raplm.gov.lv;

prese@raplm.gov.lv

]]>
http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/05/28/internet-mediji-masu-informacijas-lidzekli/feed/
Interneta lietotāju skaits Latvijā 15 līdz 74 gadu vecu iedzīvotāju vidū sasniedzis 1 miljonu http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/05/27/interneta-lietotaju-skaits-15-lidz-74-gadu-vecu-iedzivotaju-vidu-sasniedzis-1-miljonu/ http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/05/27/interneta-lietotaju-skaits-15-lidz-74-gadu-vecu-iedzivotaju-vidu-sasniedzis-1-miljonu/#comments Wed, 27 May 2009 15:16:30 +0000 Mairis Skuja http://www.scientia.lv/insight/?p=311 Interneta lietotāju skaits 15 līdz 74 gadu vecu iedzīvotāju vidū sasniedzis 1 miljonu- tā liecina mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūra TNS Latvia apkopotie interneta auditorijas pētījuma “Nacionālais Mediju Pētījums: Internets, Pavasaris 2009 rezultāti”

Internetu pēdējo 6 mēnešu laikā ir izmantojuši vidēji 57% jeb 1 026 000 Latvijas iedzīvotāju 15 līdz 74 gadu vecumā.

Regulārāk – pēdējo 7 dienu laikā – globālo tīmekli ir izmantojuši vidēji 54 % jeb 964 000 Latvijas iedzīvotāju aptaujātajā vecuma grupā, kas ir par 3 procentpunktiem vairāk, nekā 2009. gada ziemā.

]]>
http://www.scientia.lv/insight/index.php/2009/05/27/interneta-lietotaju-skaits-15-lidz-74-gadu-vecu-iedzivotaju-vidu-sasniedzis-1-miljonu/feed/