Albeu.com http://www.albeu.com/ sq Lajmet e ofruara nga Albeu.com Albeu.com Feed Generator Zaev me kryeministrat e Ballkanit në takim tek Mogerini http://www.albeu.com/maqedoni/zaev-me-kryeministrat-e-ballkanit-ne-takim-tek-mogerini/357563/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/zaev184.jpg" border="0" align="left">Kryeministri Zoran Zaev së bashku me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor sonte në Bruksel do të marrë pjesë në takimin joformal me ftesë të përfaqësueses së lartë të BE-së Federika Mogerini. Në takimin e tretë joformal të kryeministrave me Mogerinin do të bisedohet për ngjarjet aktua Mon, 18 Dec 2017 09:53:38 +0100 http://www.albeu.com/maqedoni/zaev-me-kryeministrat-e-ballkanit-ne-takim-tek-mogerini/357563/ Temperatura të ulta dhe reshje bore në Mavrovë e Dibër http://www.albeu.com/maqedoni/me-ftohte-ne-mavrove-me-shume-bore-ne-diber/357556/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/mavrove5.jpg" border="0" align="left">Më ftohtë në mëngjesin e sotëm në orën shtatë ka qenë në Mavrovë me temperaturë të matur -7, pastaj vijon Krusheva me -5, Pozharani dhe Gjurishta me -3, Berova dhe Topollpani me -2 dhe Dibra me -1. Shtresë e dëborës më e lartë është në Dibër dhe arrin 10 centimetra, 9 në Mavrovë, 8 në Pozharan, Mon, 18 Dec 2017 09:41:38 +0100 http://www.albeu.com/maqedoni/me-ftohte-ne-mavrove-me-shume-bore-ne-diber/357556/ Moti sot në Maqedoni http://www.albeu.com/maqedoni/moti-sot-ne-maqedoni/357536/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/reshje28.jpg" border="0" align="left">Moti sot në Maqedoni do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe më ftohtë me reshje lokale të borës, sidomos në perëndim. Do të fryjë erë mesatare veriore. Nën ndikimin e masës së ftohtë të ajrit prej nesër deri të premten moti do të jetë stabil dhe shumë i ftohtë me erë mesatare veriore. Tem Mon, 18 Dec 2017 08:48:59 +0100 http://www.albeu.com/maqedoni/moti-sot-ne-maqedoni/357536/ VMRO kërkon referendum për çështjen e emrit http://www.albeu.com/maqedoni/vmro-kerkon-referendum-per-ceshtjen-e-emrit/357509/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/vmro40.jpg" border="0" align="left">?VMRO-DPMNE i dënon të gjitha deklaratat e Talat Xhaferit dhe do të kundërshtojë qëllimet e shumicës së deputetëve që vetë të vendosin për ndryshimin e emrit, pa u konsultuar me qytetarët që për këtë të bëhet referendum?, thonë nga VMRO, përcjell Albeu.com. Nga kjo parti po ashtu thonë se nuk do Sun, 17 Dec 2017 21:55:11 +0100 http://www.albeu.com/maqedoni/vmro-kerkon-referendum-per-ceshtjen-e-emrit/357509/ Digjet shtëpia e shqiptarit në Shkup http://www.albeu.com/maqedoni/digjet-shtepia-e-shqiptarit-ne-shkup/357501/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/zjarr137.jpg" border="0" align="left">Biznesmeni Shefki Haliti ka dhënë detaje lidhur me vilën e djegur mbrëmë në Matkë të Shkupit dhe pronarin e saj. Ai ka qëlluar afër, sepse ka vilën e tij aty dhe përshkruan momentet dramatike që kanë ndodhur në ora 2 pas mesnatës,transmeton Albeu.com. ?Meqë TV në Shkup nuk e lajmeruan një lajm të Sun, 17 Dec 2017 21:27:49 +0100 http://www.albeu.com/maqedoni/digjet-shtepia-e-shqiptarit-ne-shkup/357501/ Serbia paralajmëron tërheqjen e njohjes për Maqedoninë http://www.albeu.com/maqedoni/serbia-paralajmeron-terheqjen-e-njohjes-per-maqedonine/357449/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/vucic73.jpg" border="0" align="left">Serbia mund tërheqë njohjen e Maqedonisë nëse kjo e fundit do të zyrtarizojë votën pro hyrjes së Kosovës në UNESCO. Bëhet fjalë për periudhën kohore të tanishme, pasi Prishtina ka të drejtë të ri paraqesë kandidaturën një herë në dy vjet dhe herën e fundit, e provoi në vitin 2017. Beogradi mund t Sun, 17 Dec 2017 17:43:24 +0100 http://www.albeu.com/maqedoni/serbia-paralajmeron-terheqjen-e-njohjes-per-maqedonine/357449/ Lihen pas dore të gjitha projektet për Kodrën e diellit http://www.albeu.com/maqedoni/lihen-pas-dore-te-gjitha-projektet-per-kodren-e-diellit/357446/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/dielli20.jpg" border="0" align="left">Teleferiku në Kodrën e Diellit, pritet të jetë gati muajin e ardhshëm. Një zhvillim i tillë vjen pas sigurimit të lejeve nga Ministria e Transportit dhe e Ekologjisë për të kompletuar të gjithë projektin dhe përfundimin e punimeve të nisura tre vite më parë. Kjo u bë e ditur nga drejtuesi i Sun, 17 Dec 2017 17:37:15 +0100 http://www.albeu.com/maqedoni/lihen-pas-dore-te-gjitha-projektet-per-kodren-e-diellit/357446/ Padi penale për ish drejtoreshën e muzeut të Ohrit http://www.albeu.com/maqedoni/padi-penale-per-ish-drejtoreshen-e-muzeut-te-ohrit/357443/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/ohri12.jpg" border="0" align="left">Enti dhe Muzeu i Ohrit dorëzoi kallëzim penal kundër ish-drejtoreshës Tanja Paskali ? Buntasheska për shkak të moszbatimit të vendimit gjyqësor, me çka ka shkaktuar dëm financiar prej rreth 120 mijë euro dhe në këtë mënyrë ka ardhur deri në bllokim të llogarisë së Institucionit. Ministri i Kultur Sun, 17 Dec 2017 17:29:27 +0100 http://www.albeu.com/maqedoni/padi-penale-per-ish-drejtoreshen-e-muzeut-te-ohrit/357443/ Protestë para Kuvendit të Maqedonisë për helmimin e qenëve dhe maceve (FOTO&VIDEO) http://www.albeu.com/maqedoni/proteste-para-kuvendit-te-maqedonise-per-helmimin-e-qeneve-dhe-maceve-fotovideo/357439/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/protest12.jpg" border="0" align="left">Shoqata të ndryshme për mbrojtën e kafshëve sot kanë protestuar para Kuvendit të Maqedonisë, duke kundërshtuar ashpër helmimin e qeneve që bëhet ditëve të fundit në pjesë të ndryshme të Shkupit. Aktivistët thonë se qëllimi i protestës është që të rritet vetëdijesimi i qytetarëve dhe institucioneve q Sun, 17 Dec 2017 17:15:35 +0100 http://www.albeu.com/maqedoni/proteste-para-kuvendit-te-maqedonise-per-helmimin-e-qeneve-dhe-maceve-fotovideo/357439/ Ja kur bëhen të ditur emrat e ri në përbërjen qeveritare http://www.albeu.com/maqedoni/ja-kur-behen-te-ditur-emrat-e-ri-ne-perberjen-qeveritare/357423/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/zaev181.jpg" border="0" align="left">Kjo do të zgjidhë edhe dilemën nëse Aleancës për Shqiptarët do t?i merret Ministria e Shëndetësisë, për të cilën duket se ka pretendime LSDM, pasi dit më parë Kryeminsitri Zaev tha se ai post i ishte dhënë personalisht Arben Taravarit, i cili aktualisht është zgjedhur kryetar i Goistivarit. Jozyr Sun, 17 Dec 2017 16:32:19 +0100 http://www.albeu.com/maqedoni/ja-kur-behen-te-ditur-emrat-e-ri-ne-perberjen-qeveritare/357423/